Print Friendly and PDF

Political Action Committee Endorsements: 2012 Election

The Detroit Regional Chamber’s PAC Board has made the following candidate endorsements for the general election on November 6, 2012. For more information on the Chamber’s policy and legislation, visit the Vote4Biz – Advocacy page.

Michigan Supreme Court
2-Year Term: Justice Brian Zhara
8-Year Term: Justice Stephen Markman and Bridget Mary McCormack

Congress
District 2: Bill Huizenga (R-Zeeland)
District 4: Dave Camp (R-Midland)
District 5: Dan Kildee (D-Flint Twp.)
District 6: Fred Upton (R-St. Joseph)
District 9: Sander Levin (D-Royal Oak)
District 10: Candice Miller (R-Harrison Twp.)
District 12: John Dingell (D-Dearborn)
District 14: Gary Peters (D-Bloomfield Hills)

House of Representatives
District 6: Rashida Tlaib (D-Detroit)
District 7: Thomas Stallworth III (D-Detroit)
District 8: David Nathan (D-Detroit)
District 9: Harvey Santana (D-Detroit)
District 10: Phil Cavanagh (D-Redford Township)
District 11: David Knezek (D-Dearborn Heights)
District 12: Doug Geiss (D-Taylor)
District 13: Andrew Kandrevas (D-Southgate)
District 14: Paul Clemente (D-Lincoln Park)
District 15: George Darany (D-Dearborn)
District 16: Robert Kosowski (D-Westland)
District 17: Bill LaVoy (D-Monroe)
District 18: Sarah Roberts (D-St. Clair Shores)
District 19: John Walsh (R-Livonia)
District 20: Kurt Heise (R-Plymouth)
District 21: Dian Slavens (D-Canton)
District 22: Harold Haugh (D-Roseville)
District 23: Pat Somerville (R-New Boston)
District 24: Anthony Forlini (R-Harrison Township)
District 25: Sean Clark (R-Warren)
District 26: Jim Townsend (D-Royal Oak)
District 28: Jon Switalski (D-Warren)
District 29: Tim Greimel (D-Pontiac)
District 30: Jeff Farrington (R-Utica)
District 31: Marilyn Lane (D-Fraser)
District 33: Ken Goike (R-Ray)
District 34: Woodrow Stanley (D-Flint)
District 35: Rudy Hobbs (D-Southfield)
District 38: Hugh Crawford (R-Novi)
District 39: Klint Kesto (R-Walled Lake)
District 40: Michael McCready (R-Birmingham)
District 41: Martin Howrylak (R-Troy)
District 42: Bill Rogers (R-Brighton)
District 43: Gail Haines (R-Waterford)
District 44: Eileen Kowall (R-White Lake)
District 46: Bradford Jacobsen (R-Oxford)
District 49: Jim Ananich (D-Flint)
District 50: Charles Smiley (D-Burton)
District 51: Joseph Graves (R-Argentine Township)
District 52: Mark Ouimet (R-Scio Township)
District 53: Jeff Irwin (D-Ann Arbor)
District 54: David Rutledge (D-Ypsilanti)
District 55: Adam Zemke (D-Ann Arbor)
District 56: Dale Zorn (R-Ida)
District 57: Nancy Jenkins (R-Clayton)
District 59: Matt Lori (R-Constantine)
District 60: Sean McCann (D-Kalamazoo)
District 61: Margaret O’Brien (R-Portage)
District 62: Kate Segal (D-Battle Creek)
District 63: Jase Bolger (R-Marshall)
District 64: Earl Poleski (R-Jackson)
District 66: Aric Nesbitt (R-Lawton)
District 67: Tom Cochran (D-Mason)
District 68: Andy Schor (D-Lansing)
District 69: Sam Singh (D-East Lansing)
District 70: Rick Outman (R-Six Lakes)
District 71: Deb Shaughnessy (R-Charlotte)
District 73: Peter MacGregor (R-Rockford)
District 74: Rob VerHeulen (R-Westland)
District 75: Brandon Dillon (D-Grand Rapids)
District 77: Thomas Hooker (R-Byron Center)
District 78: Dave Pagel (R-Berrien Springs)
District 79: Al Pscholka (R-Stevensville)
District 81: Dan Lauwers (R-Brockway)
District 85: Ben Glarden (R-Owosso)
District 86: Lisa Posthumus Lyons (R-Alto)
District 87: Mike Callton (R-Nashville)
District 88: Roger Victory (R-Hudsonville)
District 89: Amanda Price (R-Park Township)
District 90: Joe Haveman (R-Holland)
District 93: Tom Leonard (R-DeWitt)
District 94: Tim Kelly (R-Saginaw)
District 98: Jim Stamas (R-Midland)
District 99: Kevin Cotter (R-Mt. Pleasant)
District 101: Ray Franz (R-Onekama)
District 103: Bruce Rendon (R-Lake City)
District 104: Wayne Schmidt (R-Traverse City)
District 106: Peter Pettalia (R-Presque Isle)
District 107: Frank Foster (R-Petoskey)
District 108: Ed McBroom (R-Vulcan)
District 110: Matt Huuki  (R-Atlantic Mine)