Print Friendly and PDF

Several Detroit Regional Chamber PAC-Endorsed Candidates Win in Primary Election

The Detroit Regional Chamber congratulates Michigan Attorney General Bill Schuette and Gretchen Whitmer on their hard-fought victory in Tuesday’s gubernatorial primary election. While the Chamber’s Political Action Committee (PAC) has not yet endorsed candidates for governor in the general election, both Schuette and Whitmer offer unique visions for Michigan’s continued prosperity and the Chamber looks forward to hearing how they plan to grow Michigan’s economy, fix the state’s infrastructure, and secure the region’s competitiveness in the global economy.

SMART Millage Renewal

As a longstanding proponent of public transit, it is encouraging to see voters renew the millage for SMART bus service in Oakland, Macomb and Wayne counties. The Chamber remains committed to working with SMART and other transit providers to create a reliable transit system that serves the entire region.

Chamber PAC-Endorsed Candidates

More than 70 candidates endorsed by the Chamber PAC will advance to the November election. These candidates at the county, state and federal level, align with the Chamber’s pro-business policy agenda to protect and grow the region’s economy.

“Running for office is an incredibly difficult task,” explained Brad Williams, vice president of Government Relations for the Chamber. “I congratulate each candidate for putting themselves forward. We look forward to robust and civil campaigns from here to November.”

In the race for Michigan’s 11th Congressional District, the Chamber congratulates Board member Lena Epstein and Hayley Stevens on their primary victory.

Additional PAC-endorsed candidates moving through to the November election include:

U.S. Senate

  • Debbie Stabenow (D-MI)

Macomb County Executive

  • Mark Hackel

Wayne County Executive

  • Warren Evans

Michigan House of Representatives

  • District 1: Tenisha Yancey (D)
  • District 2: Joseph Tate (D)
  • District 3: Wendell Byrd (D)
  • District 8: Sherry Gay-Dagnogo (D)
  • District 10: Leslie Love (D)
  • District 11: Jewell Jones (D)
  • District 13: Frank Liberati (D)
  • District 15: Abdullah Hammoud (D)
  • District 17: Joe Bellino (R)
  • District 18: Kevin Hertel (D)
  • District 22: John Chirkun (D)
  • District 23: Dariin Camilleri (D)
  • District 26: Jim Ellison (D)
  • District 27: Robert Wittenberg (D)
  • District 30: Diana Farrington (R)
  • District 31: William Sowerby (D)
  • District 37: Christine Greig (D)
  • District 41: Doug Teitz (R)
  • District 43: Andrea Schroeder (R)
  • District 45: Michael Webber (R)
  • District 47: Hank Vaupel (R)
  • District 50: Tim Sneller (D)
  • District 52: Donna Lasinski (D)
  • District 55: Rebekah Warren (D)
  • District 56: Jason Sheppard (R)
  • District 60: Jon Hoadley (D)
  • District 61: Brandt Iden (R)
  • District 66: Beth Griffin (R)
  • District 68: Sarah Anthony (D)
  • District 73: Lynn Afendoulis (R)
  • District 74: Mark Huizenga (R)
  • District 80: Mary Whiteford (R)
  • District 85: Ben Frederick (R)
  • District 87: Julie Calley (R)
  • District 89: Jim Lilly (R)
  • District 91: Greg VanWoerkom (R)
  • District 93: Graham Filler (R)
  • District 100: Scott VanSingel (R)
  • District 104: Larry Inman (R)
  • District 107: Lee Chatfield (R)

Michigan Senate

  • District 1: Stephanie Chang (D)
  • District 3: Sylvia Santana (D)
  • District 7: Laura Cox (R)
  • District 8: Peter Lucido (R)
  • District 10: Henry Yanez (D)
  • District 11: Jeremy Moss (D)
  • District 13: Marty Knollenberg (R)
  • District 14: Ruth Johnson (R)
  • District 16: Mike Shirkey (R)
  • District 17: Dale Zorn (R)
  • District 23: Curtis Hertel (D)
  • District 24: Kelly Rossman-McKinney (D)
  • District 27: Jim Ananich (D)
  • District 28: Peter MacGregor (R)
  • District 29: Chris Afendoulis (R)
  • District 31: Kevin Daley (R)
  • District 32: Ken Horn (R)
  • District 33: Rick Outman (R)
  • District 35: Curt VanderWall (R)
  • District 36: Jim Stamas (R)
  • District 37: Wayne Schmidt (R)

U.S House of Representatives

  • District 1: Rep. Jack Bergman (R-Watersmeet)
  • District 2: Rep. Bill Huizenga (R-Zeeland)
  • District 4: Rep. John Moolenaar (R-Midland)
  • District 5: Rep. Dan Kildee (D-Flint Township)
  • District 6: Rep. Fred Upton (R-St. Joseph)
  • District 7: Rep. Tim Walberg (R-Tipton)
  • District 8: Rep. Mike Bishop (R-Rochester Hills)
  • District 9: Andy Levin (D-Bloomfield Township
  • District 10: Rep. Paul Mitchell (R-Dryden Township)
  • District 12: Rep. Debbie Dingell (D-Dearborn)
  • District 14: Rep. Brenda Lawrence (D-Southfield)